2024. okt 28.

Gyermekbiztonság az anyaméhből: avagy mit kell tudni a várandósság alatt

írta: Hevelina
Gyermekbiztonság az anyaméhből: avagy mit kell tudni a várandósság alatt

kismama.jpg

A gyermekvárás életeseménye izgalmas és örömteli időszak, tele várakozással és tervezgetéssel. Ugyanakkor a magzat biztonsága és egészsége érdekében a kismamának számos dologra kell figyelnie. Ebben a blogbejegyzésben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amelyek segítenek abban, hogy biztosítsuk a magzat számára a legjobb feltételeket az anyaméhben eltöltött időszak során.

Egészséges életmód és táplálkozás

Az egészséges várandósság alapja egy kiegyensúlyozott étrend, amely minden szükséges tápanyagot biztosít az anya és a baba számára. Fontos, hogy a kismama elegendő fehérjét, vitamint, ásványi anyagot, különösen folsavat, vasat és kalciumot fogyasszon. A friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és sovány húsok rendszeres fogyasztása mellett kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel.

Tiltott gyógynövények a terhesség alatt – mely gyógynövényeket kell kerülni vagy korlátozni

Javasoljuk, hogy terhesség alatt ne kockáztass ezekkel a gyógynövényekkel, és inkább csak kis mennyiségben vagy egyáltalán ne használd őket. Ha valamelyikükkel túlzásba viszed, fennáll a vetélés veszélye. Természetesen valóban túlzott mennyiségnek kell lennie, de akkor is javasoljuk, hogy ne kockáztass, és csak nagyon lassan adagold magadnak őket az egész terhesség alatt. Legtöbbjük a medence és az egész méh nem kívánt bevérzését okozhatja, ami vetéléshez vezethet. Néhányuk negatívan befolyásolja a szívet, a víz és a sók kiválasztódását a testből, kábító hatású vagy akár mérgező is lehet, például a kókuszdió. Az alábbiakban néhány kiválasztottat nézünk meg közelebbről.

·         menta- terhesség alatt jobb elkerülni a mentát. Túlzott fogyasztása károsíthatja a vesét, sőt képes megváltoztatni a vérképet is.        

·         málnalevél- a málnára vigyázni kell. Terhesség alatt nem ajánlott, de a terhesség végén, körülbelül a 36. héttől kezdve épp ellenkezőleg, előnyös, mivel támogatja a méh aktivitását és előkészíti a születési csatornákat. Emellett állítólag csökkenti a vajúdási vérzések kockázatát.     

·         kamilla- bár nem tűnik úgy, bizonyos esetekben meglehetősen veszélyes lehet, és később allergiát okozhat a csecsemőben. Ez különösen igaz, ha túlzott mennyiségben használják. Ne félj tehát kamillateát főzni, ha megfáztál.     

·         gyömbér - a gyömbér terhesség alatt sokféle hatású lehet. Általában csak a terhesség kezdetén ajánlott reggeli rosszullét ellen. És csak nagyon kis mennyiségben. A terhesség későbbi szakaszaiban inkább kerüld, mert jelentősen hidratálhatja a nemi szerveket, és így akár koraszülést is okozhat!   

·         kömény- a köménnyel is nagyon óvatosan bánj. Nagyobb mennyiségben megzavarja a máj és a vese működését. Sajnos, nem tudjuk megmondani, hogy mi a nagyobb és mi a kisebb mennyiség, mert minden test egyébként máshogy reagál az egyes gyógynövényekre, vitaminokra és anyagokra. Ami nem okoz problémát az egyik ember számára, az nagy kárt okozhat másnak.

A nagy mennyiségben nem kívánt kismedencei átvérzést okozó gyógynövények:

  • fahéj– kisebb mennyiségben nem káros
  • zeller – vele is inkább óvatosnak kell lenned  és kisebb mennyiségben fogyaszd
  • petrezselyemszár - nagy adagokban a vesét is irritálja
  • lestyán
  • bazsalikom
  • majoránna
  • sáfrány – nagyobb mennyiségben mámorító és hallucinogén hatású
  • orbáncfű

 Gyógynövények, amelyeket 100%-ban kerülj el:

  • nadragulya – mérgező
  • üröm - túladagolás esetén központi idegrendszeri rendellenességeket okoz
  • pásztortáska - légy nagyon óvatos, mérgező lehet és irritálhatja a testet
  • zsurló - enyhe mérgezést okoz
  • vérehulló fecskefű – mérgező
  • zsálya - terhesség idején csak külső használatra, különben mérgező lehet
  • gesztenye - enyhén mérgező
  • ruta - bevérzést okoz és mérgező is lehet
  • cickafarkfű - méh-összehúzódásokat idéz elő és vetélést okozhat
  • rozmaring - nagy mennyiségben görcsöket és vetélést okozhat
  • aloe – méh-összehúzódásokat és vetélést okozhat

 További kockázatos gyógynövények:

  • boróka - irritálja a vesét
  • galagonya - befolyásolja a szív aktivitását
  • szegfűszeg - gyulladáscsökkentő hatású, csak konyhai fűszerként használható, de főzetként vagy koncentrátumként nem, negatív hatásai lehetnek
  • szerecsendió - hatással van a szív tevékenységére
  • pitypang - negatívan befolyásolhatja a pajzsmirigy aktivitását
  • édesgyökér - növeli a vérnyomást, negatívan befolyásolja a víz és a só kiválasztódását a szervezetből
  • fokhagyma - normális mennyiségben nem zavaró, de nagyobb mennyiségben hígíthatja a vért és fokozhatja a vérzést, nem ajánlott étrend-kiegészítőként használni

 

Az alapvető orvosi vizsgálatok

A várandósság alatt rendszeres orvosi ellenőrzések biztosítják, hogy mind az anya, mind a magzat egészségesen fejlődjön. Az első orvosi vizsgálat általában a terhesség 6-8. hetében zajlik, ekkor történik a terhesség igazolása és az első ultrahangvizsgálat. Ezt követően a kismama havonta látogatja meg az orvost, aki vér- és vizeletvizsgálatokkal, ultrahanggal és más szükséges tesztekkel követi a baba fejlődését.

A szervezetbe jutó káros anyagok kerülése

A dohányzás, az alkohol és a drogok rendkívül káros hatással lehetnek a magzat fejlődésére. A nikotin és más mérgező anyagok növelik az alacsony születési súly, a koraszülés és egyéb fejlődési rendellenességek kockázatát. Az alkohol ugyancsak súlyos károsodásokat okozhat a fejlődő magzat agyában és egyéb szerveiben. Mindemellett a gyógyszerek alkalmazása is fokozott figyelmet igényel, hiszen számos receptköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszer veszélyes lehet a várandósság alatt.

Környezeti és fizikai biztonság

A megfelelő fizikális környezet és a balesetmentes otthon megteremtése kiemelten fontos a várandósság idején. A kismamák kerüljenek minden olyan tevékenységet, amely jelentős kockázattal jár, például a nehéz tárgyak emelése, a szűk helyekben történő munka, vagy a veszélyes anyagok kezelése. Fontos továbbá, hogy megfelelően pihenjenek és kerüljék a stresszt.

Mentális egészség és emocionális támogatás

A várandósság emocionálisan megterhelő időszak lehet, amihez elengedhetetlen a megfelelő lelki támogatás. A kismamák számára hasznosak lehetnek a különböző relaxációs technikák, például a meditáció vagy a jóga. A család és a barátok támogatása, valamint a szülésre való felkészülés segíthet abban, hogy a kismama lelkileg is készen álljon a gyermek érkezésére.

A megfelelő testmozgás

A várandósság alatt is fontos a rendszeres testmozgás, amely segíti az egészséges súlygyarapodást, javítja a keringést és növeli az állóképességet. Olyan alacsony terhelésű mozgásformák, mint a séta, a könnyű erősítő gyakorlatok vagy a vízi torna kiváló választásnak bizonyulhatnak a kismamák számára. Mindig fontos azonban, hogy a kismama konzultáljon orvosával az egyéni igényeknek megfelelő edzési program kiválasztásához.

 

Zárszó

A várandósság alatti gyermekbiztonság kiemelten fontos tényező, amely hozzájárul a baba egészséges és biztonságos fejlődéséhez. A megfelelő táplálkozás, orvosi ellenőrzések, káros anyagok kerülése, környezeti és fizikai biztonság, valamint a mentális egészség mind kulcsfontosságúak. Ezen ajánlások betartásával a kismamák nyugodt szívvel várhatják kisbabájuk érkezését, tudván, hogy mindent megtettek annak érdekében, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsák számukra az anyaméhben.

Szólj hozzá